NEWBORN FOTO

Balíček newborn fotografie obsahuje 12 novorozeneckých fotografií včetně fotky rodičů s miminkem.

Newborn focení je velmi specifický žánr fotografie. K dosažení krásných novorozeneckých fotografií je potřeba, aby focení proběhlo nejpozději do 14 dnů od porodu. Ideální je však fotit miminko do 10 dnů od narození, protože je dobře polohovatelné (chová se, jako by bylo v bříšku) a hodně spinká. U nedonošených nebo přenášených miminek je termín focení na individuální dohodě.

Před focením

Doporučuji proto následující postup:

 1. První kontakt probíhá ještě v době těhotenství (1 až 2 měsíce před porodem), kdy mi sdělíte očekávaný termín porodu, čímž si včas zarezervujete místo v ateliéru.
 2. Těsně po porodu mě znovu kontaktujete a domluvíme už termín focení na základě vaší momentální situace. Kontaktujte mě i v případě, že porod proběhne předčasně nebo pokud přenášíte.

V den focení si vezměte si s sebou

 • zálohu 3000 Kč v hotovosti
 • pro miminko
 • přebalovací podložku
 • aspoň 5 látkových i klasických plen
 • pokud máte dudlík (i když ho nepoužíváte)
 • vlastní hřebínek (pokud máte vlasaté miminko)
 • pro vás
 • ​bílou nebo černou košili, triko nebo nátělník (ideálně bez potisku)

V ateliéru je 30°C, což je vhodná teplota pro focení miminek. Vyšší či nižší teplota může miminkům vadit, ale lze ji případně upravovat podle vašich potřeb.

Připravte se, že focení může trvat až 3 hodiny a je náročné pro vás i pro miminko. Trpělivost patří k newborn fotografii a stres působí na miminko negativně. Z mé zkušenosti proto nedoporučuji si plánovat po focení jiné aktivity a raději si s sebou vzít i malé občerstvení.

Tatínek

Pokud to jen bude trochu možné, vezměte tatínka s sebou. Součástí focení je i fotografie rodičů s miminkem. Jak ale bylo řečeno, nikdo z přítomných by si neměl po focení plánovat jiné aktivity. Právě tatínci bývají nervózní nebo spěchají do práce. Radím si naplánovat dovolenou a užít si tento čas s rodinou. Vzniknou pak krásné fotografie vašeho miminka i celé vaší rodiny.

I přestože se tatínek nerad fotí, vezměte ho s sebou jako doprovod. Většinou se mi podaří ho přesvědčit. Pokud ho ale nepřemluvím, jeho přítomnost pro vás bude cennou oporou a tento zážitek se vyplatí prožít společně.

V případě, že by váš partner byl nervózní, raději si s sebou vezměte jiný doprovod.

TĚHOTENSKÉ FOTO

Nezapomeňte si s sebou vzít zálohu 2 000 Kč v hotovosti.

Co si obléct

Oblékněte si cokoli, co vás charakterizuje a v čem se cítíte dobře. Vhodnější je upnuté oblečení, aby vyniklo těhotenské bříško. Nezapomeňte s sebou vzít také fotografii z ultrazvuku.

Doporučuji některý z těchto kusů oblečení

 • Džíny těhotenské i normální (i když je nedopnete, jde o fotografii srovnání).
 • Bílou nebo černou košili (může být i pánská)
 • Kalhotky zajímavé střihem či krajkové (neměly by být příliš těsné)
 • Košilku nebo tílko bez potisku
 • Tričko nebo jiný top – bílé, bez vzoru, veselé těhotenské (vezměte si více kusů, poradím vám s výběrem)

Partner

Doporučuji s sebou vzít partnera. Společná fotografie s bříškem je vlastně první fotka s budoucím potomkem. Vezměte ho i jako doprovod, pokud se nebude chtít fotit. Jeho přítomnost vám pomůže se uvolnit. Často se mi také podaří nakonec vašeho partnera přesvědčit, aby se nechal vyfotit.

Jestliže se ale váš partner na focení podílet nechce, přijďte sama nebo s jiným doprovodem. Mohou vzniknout citlivé a intimní fotografie z období těhotenství, které by jinak nevznikly. Později by vás mohlo mrzet, že nebudete mít vzpomínku na své těhotenství.

RODINNÉ FOTO

Nezapomeňte si s sebou vzít 1 500 Kč zálohu v hotovosti.

Co si obléct

Pro rodinné focení se vyplatí barevně sladit. Každý z vás je osobnost, ale fotografie bude působit jako celek.

Chlapcům i mužům nejvíce sluší džíny a triko nebo košile (jednobarevné nebo pruhované). Dívky a ženy zase vypadají krásně v šatech.

Oblékněte si však to, v čem se cítíte dobře a co vás charakterizuje. Jak ale bylo řečeno barevně se přizpůsobte při výběru ostatním členům rodiny. K vyjádření osobnosti se skvěle hodí doplňky – šály, šátky, šperky, ozdoby do vlasů, čepice a další.

Vezměte si klidně 2 až 3 varianty a společně váš vzhled doladíme na místě.

Vyvarujte se potiskům a výrazným až křiklavým barvám.

Focení venku

V exteriéru nejlépe vypadají pastelové barvy.

Focení v ateliéru

Doporučuji si vzít světlou i tmavou variantu oblečení.